Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
Dziś recenzja w trochę nietypowej formie. Przedstawię Wam bowiem 13 powodów, dla których warto sięgnąć po książkę 13 powodów, wydaną przez Dom Wydawniczy Rebis (za egzemplarz serdecznie dziękuję).
1. Fabuła
Pewnego dnia Clay Jensen znajduje przed drzwiami swojego domu tajemniczą paczkę pozbawioną adresu zwrotnego. W środku znajdują się taśmy magnetofonowe, które nagrała Hannah - dziewczyna, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Każda strona taśmy to historia jednej osoby (jednego powodu) i tego, jak wpłynęła na życie samobójczyni. Clay jest jedną z tych osób, ale nie wie dlaczego. Podczas jednej nocy Clay zagłębia się w psychikę i przeszłość Hannah - słucha, aby zrozumieć.
2. Wielowątkowość
Głównym wątkiem jest otrzymanie przez Claya kaset. Tym samym jednakże poznajemy przeszłość Hannah i wchodzimy do jej umysłu. Pojawia się oczywiście wątek Skye, który jest bardzo niejasny i tajemniczy.
3. Narracja - powieść szkatułkowa
Mamy tu do czynienia z powieścią szkatułkową. Historię opowiada Clay, ale nagrania Hannah również są przytoczone. One natomiast zawierają opowieści z przeszłości oraz przemyślenia dziewczyny w momencie nagrywania. Clay razem z dziewczyną wspomina wydarzenia, o których słyszał lub których był świadkiem.
Najlepiej poznajemy Hannah, dzięki jej nagraniom, oraz Claya poprzez jego reakcje na usłyszane historie. Pozostałych bohaterów właściwie nie poznajemy "osobiście". Nasze zdanie na ich temat może ukształtować się jedynie na podstawie subiektywnej oceny Hannah, która mówi głównie o tym, jak dana osoba ją skrzywdziła. W ten oto sposób poznajemy (kolejność przypadkowa, by uniknąć spojlerów): Courtney, Jessicę, Sheri, Justina, Bryce'a, Alexa, Zacha, Marcusa, Ryana, Tylera i pana Portera. Osobiście najbardziej znienawidziłam Bryce'a. Moje serduszko zdobył natomiast Tony.
5. Realizm
Książka Ashera porusza bardzo ważne tematy, każda z sytuacji jest przestawiona w realny sposób. Jest brutalna, nie da się tego ukryć. Ale czy życie nie jest brutalne? Życie Hannah było aż za bardzo. Oczywiście, pomysł na wysłanie taśm jest trochę, można powiedzieć, przekombinowany. Doceniam jednak, że Hannah postanowiła uświadomić swoich "zabójców" o tym, co jej zrobili. Jedyne, co wydało mi się bardzo nierealistyczne to to, że każdy wierzył każdemu na słowo. Bez dowodów, bez niczego - wystarczyło jedno zdanie i wszyscy wierzyli osobie, która je wypowiedziała.
6. Przemyślenia
Podczas czytania książki przez głowę przewijają się nam miliony różnorakich myśli. Zaczynamy się zastanawiać nad tym, co spotkało główną bohaterkę oraz nad naszym życiem. Coraz częściej myślimy o tym, czy też nie jesteśmy powodem czyjegoś zachowania. Powieść Ashera pokazuje jak niewinny żart może zamienić się w odebranie komuś tego, co w mu w życiu zostało.
7. Emocje
Ta książka jest pełna najsilniejszych emocji. Nie da się jej przeczytać ot tak. Potrzebne są przerwy, głęboki oddech lub przełknięcie gorzkich łez. Nasze serce niejednokrotnie szybciej zabije - tak jak serce Claya podczas słuchania tych taśm. Razem z nim przeżywamy bowiem wszystkie te katusze i zagadki - po to, aby w końcu znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania i zmienić nasze życie.
Jedno jest pewne - po zakończonej lekturze Wasze życie nie będzie takie samo. Możecie być zdołowani i popaść nawet w lekką depresję (jak to się stało u mnie), ale także zacząć się rozglądać w poszukiwaniu osób, którym potrzebna jest pomoc. Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się w życiu innych ludzi i jak my na nie wpływamy.
9. Anonimowość
Historia Hannah może być historią każdej skrzywdzonej nastolatki. To, co wydarzyło się w jej życiu, mogło przydarzyć się każdemu z nas. Utrata przyjaciół, plotki, przedmiotowe traktowanie, kradzież i tym podobne... Każdy z nas może być czyimś Alexem lub Jessicą, a czasem może okazać się nawet Hannah.
10. Przesłanie
Wbrew wszystkiemu, wydaje mi się, że ta książka ma na celu pokazanie, że nie można się poddawać. Wokół jest wiele ludzi, którzy mogą nam pomóc - wystarczy poprosić i powiedzieć, co nas trapi. Hannah zbudowała wokół siebie mur, nie chciała martwić rodziców, nie miała zaufanej przyjaciółki (a Clay się nie liczył). Nie poddawajcie się, proszę. Macie problem - porozmawiajcie z kimkolwiek, kto może Wam pomóc. Często jedna osoba nie jest w stanie uporać się z samym sobą, potrzebna jest inna perspektywa. Pamiętajcie!
11. Serial
Netflix podjął się produkcji serialu na podstawie tej powieści. Tam każdy z bohaterów, którego znamy tylko z opowieści Hannah, zyskuje twarz, osobowość, własną historię. Serial został wzbogacony o kilka wątków pobocznych (porównanie zostawmy jednak na osobny post). Zalecam jednak najpierw przeczytanie całej książki a potem zobaczenie całego serialu ze względu na zmienioną kolejność powodów.
12. Język i tłumaczenie
Tłumaczenie zostało dobrze dopracowane, tak samo jak korekta. Język, jakim napisana jest powieść, jest przyjemny i taki, że każdy może go zrozumieć. Nie jest przesadnie młodzieżowy czy zbyt dorosły i poważny.
13. Wydanie
To, najnowsze wydanie, zostało wzbogacone o zdjęcia z serialu. Powieść została wydrukowana na białym papierze, który niestety trochę męczy oczy. Dzięki pochyłej czcionce wiemy kto kiedy mówi i czyje przemyślenia aktualnie czytamy.
Ines de Castro
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz