środa, 15 sierpnia 2018

Recenzja #168 - Dodaj, mnóż, dziel - Ed Sheeran. Plusy i minusy - David Nolan

Mamy jedynie samego Eda i jego gitarę. I to wystarczy.
Opis fabuły

Rudy chłopak z gitarą. Chyba nie ma drugiej osoby na świecie, która kojarzyłaby się z tym stwierdzeniem tak jednoznacznie, jak Ed Sheeran. Ma on na koncie 4 nagrody Grammy, a w głowie plan na kolejne lata. I pomyśleć, że jego początki miały miejsce w pubach, gdzie za występy dla garstki osób płacono mu alkoholem. Urodzony w 1991 roku Brytyjczyk tworzy muzykę od wczesnych lat nastoletnich, a pierwszy kontrakt płytowy podpisał w 2011 i od tego czasu wydał już 3 krążki. Obok takiej osoby nie można przejść obojętnie - tłumy szaleją na jego punkcie, a podczas występów na żywo wystarczy mu sprzęt zapętlający, gitara i głos. A fani przeżywają wtedy najlepsze chwile swojego życia.


Opinia

W atmosferze sobotniego koncertu tego wokalisty, na którym mogłam być z ogromną przyjemnością przedstawiam Wam biografię "zwyczajnego niezwyczajnego" rudzielca. Księgarnia Livro zadbała o to, by po powrocie z Warszawy Plusy i minusy czekały na mnie od dłuższego czasu na półce, a ja mogła zaspokoić zwiększony apetyt i miłość do autora takich hitów jak Thinking out loud, I see fire czy Happier.
Jak możemy się dowiedzieć z krótkiej notki biograficznej autora na tylnej okładce, David Nolan jest dziennikarzem, który ma na swoim koncie biografie i programy dokumentalne o innych słynnych muzykach. Jest to wyczuwalne w stylu i narracji tej pozycji, ale nie umniejsza to przyjemności czerpanej przez wiernego fana z lektury.


Ed nie miał łatwego życia, jeśli chodzi o możliwość zrobienia ogromnej kariery. Urodzony w niewielkiej miejscowości w Wielkiej Brytanii, od zawsze fascynował się muzyką, co było zresztą czymś normalnym w jego rodzinie. Pewnego dnia zdecydował się na naukę gry na gitarze. Analizował występy swoich idoli, powtarzał ich utwory aż w końcu zdobył się na podjęcie bardzo trudnej decyzji - będzie muzykiem, będzie tworzył piosenki. W tym celu w wieku 16 lat rzucił szkołę i wyjechał do Londynu. Tak przeżył wszystko - bezdomność, uzależnienie od alkoholu, ale poznał także niesamowitych ludzi, których życzliwość towarzyszyła mu przez kolejne lata i pomogła w rozkręceniu kariery. Łut szczęścia? Nie może być o tym mowy. Ed w ciągu roku mógł zagrać 300 koncertów, za które ewentualnie otrzymywał napoje wysokoprocentowe. Swoją ciężką pracą i wiarą w siebie osiągnął niewyobrażalny sukces, a niektóre z jego hitów, takie jak The A Team czy You Need Me, I Don't Need You powstały na długo przez podpisaniem kontraktu z wytwórnią płytową.


Czytelnik może prześledzić życie Eda od samego początku, od jego narodzin w Calderdale aż do wydania Divide i zapowiedzianego koncertu w Polsce. O tych ostatnich wydarzeniach opowiada w rozdziale 16 Jakub Kozłowski, ale różnice między jego stylem, a Nolanem są właściwie znikome. Bardzo pozytywnie odebrałam tę ostatnią część, ponieważ zakończenie biografii na ukazaniu się Shape of you i Castle on the Hill wydaje mi się ogromnym niedopowiedzeniem. W dodatku zwrócenie uwagi na nasze, polskie akcenty było jak najbardziej właściwym posunięciem ze strony wydawcy. Nolan nie podaje suchych faktów, które każdy może znaleźć na stronie Eda w Wikipedii. Każda piosenka, jej wykonanie i tekst zostały przeanalizowane, a za wszystkimi kryje się jakaś historia, którą wokalista chce opowiedzieć. Autor musiał przeprowadzić bardzo dokładny research, ponieważ odwołuje się do wywiadów i artykułów sprzed wielu lat, pokazując wady i zalety sławy oraz życia samego Sheerana. Na potrzeby książki zostały przeprowadzone również rozmowy z Edem, jego rodziną i przyjaciółmi, których fragmenty także zostały zaprezentowane czytelnikowi.


Biografia jest przepełniona muzyczną terminologią, ale autor przewidział, że wśród osób sięgających po książkę znajdą się osoby nieobeznane z takimi pojęciami. Dlatego właśnie wszystko jest wyjaśniane na bieżąco, w trakcie opisu wydarzeń. Rola poszczególnych postaci była co jakiś czas przypominana, by nie pogubić się w natłoku nazwisk. Czytelnik ma tu styczność z bardzo dobrym, dziennikarskim stylem, a opisy wydarzeń często zawierają ironiczne i zabawne komentarze osoby, która wie, jak potoczy się kariera Sheerana. 
Książka zawiera wkładkę z kolorowymi zdjęciami, a także tematyczną zakładkę (nie każdy egzemplarz ma taką samą). Tłumaczenie tytułu bardzo fajnie odzwierciedla charakter pozycji - to, jak żył Ed, jego wzloty i upadki oraz nawiązuje to "matematycznych" tytułów jego płyt. Na koniec zawarta została kompletna dyskografia (muszę uzupełnić swoją kolekcję o stare EPki Sheerana). Zdarzyło się kilka niewielkich błędów w korekcie, ale całość zachowała lekki i humorystyczny nastrój. W dodatku okładka bardzo mi się podoba, ponieważ pokazuje prawdziwego Eda, jakiego mogłam zobaczyć na koncercie i jakim widzą go jego fani, przyjaciele oraz rodzina.


Ta pozycja otworzyła mi oczy, jak trudne jest życie muzyka i jestem pełna podziwu dla rudego Brytyjczyka. To, czego dokonał i jak długą, wyboistą drogę przebył jest wprost niewiarygodne. Dzięki książce Nolana cenię Eda jeszcze bardziej jako piosenkarza i człowieka. Mam tylko nadzieję, że w ciągu następnych 3 lat nie zakończy on kariery (a jedynie ewentualnie zawiesi) i jeszcze niejednym nas zaskoczy.
Ines de Castro
Książkę w super cenie można dostać TUTAJ.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.