poniedziałek, 13 marca 2017

Recenzja #88 - O brzydkiej miłości słów kilka - Ugly Love - Colleen Hoover


Miłość nie zawsze jest ładna. Czasami wciąż masz nadzieję, że w końcu będzie inaczej. Lepiej. A potem, zanim się zorientujesz, znowu jesteś w punkcie wyjścia, a serce zgubiłeś gdzieś po drodze.
Opis fabuły
Tate przyjeżdża do swojego brata, by razem z nim zamieszkać i móc studiować pielęgniarstwo. Jednak już pierwszego dnia ma miejsce niemiły incydent - pod drzwiami leży obcy mężczyzna, prawdopodobnie pijany, a Corbin każe dziewczynie wciągnąć chłopaka do mieszkania. Okazuje się, że to kolega Corbina - Miles, także pilot. Mimo okoliczności, w jakich się poznali, i wzajemnej niechęci, Tate i Milesa coś do siebie ciągnie. W końcu chłopak postanawia zaproponować Tate pewien układ, opierający się na dwóch prostych zasadach: Nie pytaj o przeszłość. Nie licz na przyszłość. Oboje muszą się pogodzić jednak z faktem, że niektóre obietnice się łamie, a miłość nie zawsze jest piękna.

Opinia

Każdemu przydaje się czasem lekka powieść, na tak zwane przeze mnie "odmóżdżenie". Po co jednak czytać nic niewnoszące do naszego życia książki, skoro można mieć dwa w jednym? Lekki romans, który zmieni Wasze życie? To niewątpliwie Ugly Love.

Mamy tutaj właściwie dwa główne wątki. Jeden dotyczy historii Milesa i Tate, a drugi to przeszłość chłopaka, poznawana dzięki retrospekcjom. Gdy w końcu dowiadujemy się, co wydarzyło się wiele lat wcześniej, wątki łączą się, jednak ma to miejsce właściwie pod koniec powieści. Narracja jest pierwszoosobowa, naprzemienna. Każdy z bohaterów ma swój styl opisywania przeżyć i trzeba się do nich przyzwyczaić. 

Bohaterowie pierwszoplanowi są dobrze wykreowani, historię ich życia poznajemy w miarę czytania. Ich losy są spójne, a malutkie niedopowiedzenia zachęcają nas, by czytać dalej i jeszcze bardziej zagłębiać się w psychikę Tate i Milesa. Na uwagę zasługują też świetnie pokazane zmiany, jakie zaszły w umysłach tej dwójki. Każdy nowy wniosek, jaki wyciągają, jest logiczny i w pełni uzasadniony. Myślę jednak, że Colleen Hoover mogła trochę bardziej skupić się też na bohaterach drugoplanowych. Wątki Kapitana i kolegów Corbina mogły zostać bardziej dopracowane i szczegółowo opowiedziane w konwersacjach innych bohaterów. Bardzo zaimponowała mi jednak kreacja Corbina jako starszego, opiekuńczego brata. Gdybym miała rodzeństwo, chciałabym takiego brata jak Corbin. Autorka skupiła się natomiast bardzo uważnie na opisywanym świecie. Opisy ulic, budynków i elementów wystroju zostały dobrze zaplanowane i przedstawione. Podczas czytania miałam wrażenie, że wszędzie podążam za bohaterami i w jakiś sposób jestem częścią ich historii, choć mało znaczącą. Ugly Love to powieść, która wciąga czytelnika całą mocą, sprawia, że zapominamy o otaczającym nas świecie i żyjemy obok Tate i Milesa. Razem z nimi odczuwamy wszystkie emocje, dzielimy z nimi dobre i złe chwile, śmiejąc się i płacząc na przemian. Język autorki udowadnia, że nie bez powodu jest ona nazywana królową New Adult. Mamy oczywiście typowe dla pilotów słownictwo, które zostaje jednak podane w bardzo przystępnej formie. Nie można nie zwrócić uwagi na niekonwencjonalne podejście do miłości. Nie jest ona piękna, łatwa i idealna - tylko brzydka (jak wskazuje tytuł), pełna skaz i blizn z przeszłości.
Czytałam tę książkę w wersji elektronicznej i powiem szczerze, że nie ma tu zbyt wiele do oceniania. Uniknięto rażących błędów, literówek itp. Co do okładki, to książka jest dostępna na rynku w dwóch oprawach i obie podobają mi się tak samo.
Z czystym sumieniem polecam Ugly Love każdemu, kto szuka lekkiej książki, która jednocześnie będzie miała na niego jakiś wpływ. Powieść Colleen Hoover poszerza horyzonty, zwłaszcza jeśli chodzi o spojrzenie na pozornie idealną miłość.
Ines de Castro

2 komentarze :

 1. Świetna recenzja ja dopiero bede zaczynać przygodę z Colleen Hoover z Maybe Someday a pózniej moze inne tej autorki ale przynajmniej bede wiedzieć co wybrać. Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  http://mocrecenzji.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja zachęcająca do przeczytania książki :)
  Podoba mi się historia głównych bohaterów na pewno siegne po tą książkę :)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.