piątek, 17 marca 2017

Recenzja #90 - Nie daj mi odejść - Nie pozwól mi odejść. Ella i Micha - Jessica SorensenNim przejdziemy do recenzji, mam do Was prośbę. Podpisujcie petycję przeciwko ujednoliceniu cen książek. Razem możemy zdziałać o wiele więcej! PETYCJA Opis fabuły
Ella postanowiła się zmienić. Po tragicznej nocy, podczas której jej życie legło w gruzach, wszystko się zmieniło. Dziewczyna wyjechała na studia, postanowiła odrzucić dawny wizerunek i buntowniczy charakter. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że są wakacje, a Ella nie ma się gdzie podziać. Wraca więc do zapijaczonego ojca, brata, który nie chce jej znać i Michy - jej przyjaciela z dzieciństwa, który wie o niej wszystko. Micha jest pewny siebie i zna Ellę jak nikt inny. Pytanie tylko, czy będzie mógł trafić do serca nowej Elli?
Opinia
Szukacie romantycznej, ale głębokiej i pełnej adrenaliny powieści? Ella i Micha nie pozwolą Wam się nudzić, ale jednocześnie skłonią Was do zadumy nad problemami, sekretami i mroczną przeszłością, jeśli takową posiadacie.

Zwyczajowo, tak jak w większości książek młodzieżowych, mamy tutaj narrację naprzemienną pierwszoosobową. Micha i Ella opowiadają nam o swoich przeżyciach. Dziewczyna poświęca więcej czasu swoim rozterkom i uczuciom, a Micha skupia się na faktach wzbogaconymi o emocje. Oboje wspominają tylko tajemniczą noc sprzed wyjazdu Elli, a czytelnik na podstawie krótkich retrospekcji może się tylko domyślać, co się wtedy wydarzyło. Nie skupiamy się jednak tylko na uczuciu między głównymi bohaterami, ale mamy wiele wątków pobocznych. Problemy, z którymi może mierzyć się każdy z nas są wszechobecne i bohaterowie sukcesywnie starają się je rozwiązać. 
Ella i Micha mają swoje tajemnice i nie są zbyt skłonni się nimi dzielić. Są zagubieni w swoich uczuciach, wiedzą i pokazują, że emocje nie są łatwe, zwłaszcza te okraszone sekretami. Można powiedzieć, że mamy tutaj typowy "friendzone". Podobało mi się, że uczucia bohaterów nie są ani za proste, ani za skomplikowane - dobrze wyważone, by w nie uwierzyć i jednocześnie nie irytować. Bohaterowie drugoplanowi są również wyraźnie zarysowani, są to pewnego rodzaju indywidualności. Można pogubić się troszkę wśród bohaterów epizodyczni, ale najważniejsze dla historii postacie zapadają głęboko w pamięć, tak jak cała powieść.

Ella i Micha żyją w miasteczku, gdzie wszystko jest blisko i wszyscy wszystkich znają. W ich świecie są jednak pewne elementy i aspekty, które są obecne w życiu większości współczesnych nastolatków. Muzyka i sztuka - pasje głównych bohaterów - uzupełniają świat Elli i Michy. Myślę, że mogłyby być jeszcze bardziej rozwinięte i odgrywać większą rolę. W tej powieści nie zabrakło także... szybkich samochodów! Uwielbiam Szybkich i wściekłych i chwilami wydawało mi się, że przeniosłam się do tego świata. Wyścigi, niebezpieczeństwo i adrenalina - to właśnie dodało pewnej pikanterii powieści Jessici Sorensen.
Język, jakiego autorka użyła w książce jest prosty, niewymagający. Całość, mimo licznych problemów, jest lekka, ale jednocześnie naładowana emocjami. Razem z bohaterami przeżywamy każdą wątpliwość i rozterkę. Jessica Sorensen i jej twórczość cechuje się jeszcze jednym elementem: daje nadzieję czytelnikowi i w pięknej, wzruszającej historii młodych ludzi przywraca wiarę w siebie oraz pomaga zapanować na swoimi problemami.
Tytuł został dość znacząco zmieniony, ale polska wersja oddaje tematykę powieści i zdecydowanie przyciąga naszą uwagę. Zdania przetłumaczono bardzo prosto i bezpiecznie, na szczęście tłumaczka nie bawiła się w zdania wielokrotnie złożone, w których mogłaby się pogubić zarówno ona, jaki i czytelnik. Okładka również zachęca do przeczytania, jest delikatna, jak historia Elli i Michy.
Polecam tę książkę osobom szukającym wciągającej historii dwojga młodych ludzi z sekretami i tajemnicami z przeszłości. Ta książka służy radą i pomocą w naszych problemach a także daje nadzieję na lepszy czas.
Ines de Castro

2 komentarze :

  1. Uwielbiam książki tej autorki, do tej jednak jakoś nie mogę się przekonać. Może kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam książek tej autorki. I chyba tej książki nie przeczytam, bo jakoś mnie nie zainteresowała. mój blog

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.