poniedziałek, 22 sierpnia 2016

#44 - Uważaj, o czym myślisz

#44

Tytuł: Nawet o tym nie myśl - Don't Even Think About It
Autor: Sarah Mlynowski
Seria: Nawet o tym nie myśl (tom 1)
Czytelnicze wyzwanie: -
Wydawnictwo: Feeria Young
Rok wydania: 2016

Opis z okładki

W NOWYM JORKU ZDARZAJĄ SIĘ NAPRAWDĘ WYJĄTKOWE SYTUACJE...

To miał być zwykły szkolny dzień: odbębniasz kolejne lekcje, spotykasz się z chłopakiem, gadasz z kimś na przerwie, śmiejesz się z wygłupów kumpla... No, może o tyle nietypowy, że był to dzień szczepień przeciw grypie. I to szczepienie zmieniło wszystko.
Coś porobiło się w mózgu i nagle w twojej głowie odzywają się jakieś dziwne myśli - myśli nie twoje, tylko otaczających cię ludzi. Na dodatek nie tylko ty słyszysz, co myśli najlepsza przyjaciółka, chłopak, rodzice i nauczyciele, ale i twoi znajomi słyszą, co tobie chodzi po głowie.
Pełna dowcipnych wpadek i zabawnych komentarzy historia, w której niezwykłe zjawisko kompletnie przewartościowuje pewniki, zmienia bieg przyjaźni i uczuć, wywraca pozornie znaną rzeczywistość. Marzysz czasem o poznaniu prawdziwych myśli innych? Hm, uważaj na marzenia...


Oto nasza historia. Tak właśnie z naszej grupy zrodziliśmy się my.
I tacy właśnie obecnie jesteśmy. Kiedy stanowi się grupę, w której wszyscy wzajemnie słyszą swoje myśli, granica pomiędzy ja a my jakoś się zaciera.Opis fabuły
Kolejny zwykły dzień szkolny klasy 10B. No, może nie aż taki zwykły. W szkole zostaje bowiem przeprowadzone szczepienie przeciw grypie. I od tego wszystko się zaczyna. Zaszczepieni zaczynają słyszeć myśli ludzi dookoła. Jednakże, ich myśli również są poznawane, co już nie jest takie super. Na zewnątrz wychodzą wszystkie możliwe brudy. Uczniowie odkrywają kłamstwa oraz sekrety rodziny i przyjaciół. Jak telepatia wpłynie na życie zaszczepionych z 10B?

Ocena

Dawno już nie pojawiła się na rynku książka o zdolnościach pozazmysłowych. Jeśli już, to telepatią posługiwała się jedna osoba. Tutaj mamy takich delikwentów ponad 20. I są to osoby w wieku zbliżonym do mnie! W to akurat trudno mi uwierzyć, biorąc pod uwagę ich zachowanie. Telepatii towarzyszą jednocześnie humor, tragedia i mnóstwo zmian. Zabawne sytuacje, którymi przepełniona jest książka nadają jej lekki i przyjazny czytelnikowi klimacik.

Na uwagę zasługuje narrator - pierwszoosobowy podmiot zbiorowy. Jest to pierwsza powieść z tym typem narracji, z jaką się spotkałam. Może jest w tym pewna zaleta, ale przez pierwsze kilka stron miałam problem ze zorientowaniem się w sytuacji. Bohaterowie są bardzo realni. Na początku utożsamiałam się z Pi, ale później szczerze ją znielubiłam. Finalnie zapałałam sympatią do bliźniaków (którzy przypominali mi trochę Freda i George'a z serii o HP) oraz Tess i Coopera. Natomiast Mackenzie obudziła we mnie współczucie, a Olivia irytację. Podobało mi się to, jak bohaterowie zmieniali się w trakcie trwania powieści.
Nawet o tym nie myśl to książka, którą część może uważać za dziwną a nawet infantylną, a inni za śmieszną i przyjemną. Ja niewątpliwie zaliczam się do drugiej grupy i z przyjemnością sięgnę po drugi tom przygód 10B. Mimo że akcja książki dzieje się w roku szkolnym, z czystym sumieniem mogę zarekomendować ją Wam na wakacje.
Ocena: 8/10
Ines de Castro

Za całkiem dobrą lekturę z telepatią w tle dziękuję księgarni http://pantomasz.pl/
2 komentarze :

  1. Wydaje mi się, że to bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Ale z drugiej strony, czy nie jestem już na takie książki za stara? :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja mama czytała tę książkę i na początku właśnie tak stwierdziła: ,,albo ja jestem na to za stara, albo to jest na mnie za głupie". Potem jednak wróciła do tej powieści, która okazała się dla niej lekkim czytadłem na wieczór :). Także spróbować warto, książkę czyta się szybko. W najgorszym razie możesz odłożyć, ale zawsze jest to jedno czytelnicze doświadczenie więcej :)

      Usuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.