sobota, 31 grudnia 2016

Recenzja #81 - Ochroń mnie przed moimi pragnieniami


Była moim spokojem, moim ogniem, moim oddechem, moim bólem i nieważne jak dużo przeszliśmy, każda sekunda była warta życia, które mamy.


Opis fabuły
Życie Hardina po poznaniu Tessy nie będzie takie same. On, buntownik z wyboru z kolczykami i licznymi tatuażami, zaliczający kolejne imprezy i panienki. Ona, spokojna i ustatkowana, z planem na życie. Jak to się stanie, że ich losy się połączą? Kiedy Hardin pozna Tessę wie, że jej osoba może być kolejną okazją do dobrej zabawy z kumplami. Jednakże, czy chłopak zdoła zapanować nad swoimi uczuciami? Co musi się wydarzyć, aby gra przerodziła się w coś głębszego? Czy Tessa jest w stanie sprawić, że Hardin się zmieni?

Opinia
Opis brzmi znajomo? Cóż, Before to nic innego jak pierwsza część After opowiedziana przez Hardina. Dzięki rozłożeniu jej na trzy części: przed, w trakcie, po; możemy lepiej poznać chłopaka oraz bohaterów drugoplanowych. Poznajemy historie Steph, Molly i innych przyjaciółek z bonusem Hardina. Dzięki temu zyskują one wielowymiarowość. Na całą historię możemy spojrzeć z innej perspektywy, poznać motywy działań Hardina i zagłębić się w jego odczucia. Nadaje to też dystansu do całej serii, gdyż nie patrzymy na wszystko przez pryzmat emocjonalnej Tessy.
Książka nie ustępuje grubością pozostałym z serii i wydaje mi się, że jest to jej wada. W pierwszej części After, nie było rozdziałów pisanych z perspektywy Hardina, a te w drugiej były krótkie i skromne w przemyślenia chłopaka. Tutaj jednak mamy bardzo długie rozdziały, których znaczna część poświęcona została uczuciowym rozterkom Hardina. Właśnie to mi przeszkadzało. Zaburzyło to porządek jego metamorfozy. Na początku myślałam, że Before jest książką, której autorem w powieści byłby Hardin. Tymczasem okazało się, że jego książki to tak naprawdę After. Wszystko to zrobiło się strasznie zagmatwane. 
Część PO wydała mi się zupełnie niepotrzebna. Cała książka była napisana z perspektywy Hardina, a w tej części pojawiły się rozdziały, w których głos oddano innym bohaterom. W dodatku, nic nie jest w nich jednoznaczne i czytelnik i tak musi się domyślać, jak potoczyły się ich dalsze losy. Końcówka, opowiadająca losy Hessy jest natomiast totalnie rozczulająca. W części W TRAKCIE na początku pojawia się dokładne wręcz odzwierciedlenie pierwszego tomu, końcowe rozdziały jednak nabierają prędkości i koniec końców nie ma opisu reakcji Tessy na wiadomość o Zakładzie widzianej oczami Hardina, na czym najbardziej mi zależało. Mamy w nich wyłącznie opisy ważnych dla Hardina wydarzeń w ich związku, czyli głównie zbliżeń intymnych. No ale... nie miejmy pretensji - Hardin to w końcu Hardin. 
Wydanie pasuje do serii, ale wydaje mi się, że korekta jest tu niedopracowana. Często są zjadane ,,ogonki", czyli zamiast ę mamy e itp. Wprawnemu czytelnikowi nie będzie to przeszkadzać w odbiorze, gdyż domyśli się, o co chodzi. Tłumaczenie jest sensowne i logiczne, jak zwykle u Skoniecznego. Before znakomicie sprawdza się jako dodatek do serii i spodoba się osobom, które chcą lepiej poznać Hardina i resztę jego paczki. Jako osobna powieść jest to jednak ,,skok na kasę" i ktoś, kto sięgnie tylko po nią nie zorientuje się, o co w tym całym bałaganie chodzi.
Ines de Castro

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.