sobota, 31 grudnia 2016

Recenzja #78 - Bez Ciebie nie jestem tą samą osobą


Zawsze miałam wszystko zaplanowane – każdy szczegół mojego życia był obliczony, nadmiernie przeanalizowany… a potem zjawił się Hardin. Wywrócił moje życie do góry nogami, często ze złym skutkiem. A jednak sprawił też, że jestem szczęśliwsza niż kiedykolwiek.Opis fabuły
Hardin ją zranił. Na to, jak się zachował nie ma żadnego wytłumaczenia. Tessa nie wie co ma robić. Jest załamana okrucieństwem Hardina i nawet jemu nie potrafi wybaczyć faktu, że wraz ze swoimi znajomymi założył się o nią. O to, co w niej najcenniejsze i najbardziej intymne. Zrozpaczona dziewczyna rzuca się w wir pracy, pozostaje obojętna. Tymczasem, do Hardina dociera, że nic nie zyskał na wygraniu zakładu. Wręcz przeciwnie. Koszmary wracają ze zdwojoną mocą, a pocieszenia nie znajduje nawet w kolejnych imprezach. Czy Hardin jest w stanie zmienić się dla Niej? Czy Ona jest w stanie mu wybaczyć?

Opinia
Pierwszy tom zostawił mnie rozstrojoną i rozbitą. Miałam nadzieję, że w tej książce wszystko się jakoś rozwiąże i poukłada. W tej części mamy wszystkiego więcej. Więcej stron, więcej wulgaryzmów, kłótni i... seksu. Te częste sprzeczki mogą zacząć powoli nudzić, bo niektóre są kompletnie nieuzasadnione, tak jak część zachowań głównych bohaterów. Pojawiają się też rozdziały pisane z perspektywy Hardina. Mamy przez to porównanie i widać, że styl rozdziałów jest, taki jak bohaterowie. To, co jest opisywane przez chłopaka jest krótkie, zwięzłe i nie zawiera zbyt dużo przemyśleń. Jest jednak w nich pokazana ta powolna metamorfoza Hardina - równolegle z jego charakterem zmienia się styl rozdziałów. Natomiast część Tessy jest bogata w analizę wydarzeń i jej wewnętrzne rozterki. 
Zostają tu wprowadzeni nowi bohaterowie drugoplanowi, którzy czynią powieść bardziej wielowątkową i zróżnicowaną. Wraz z nimi mamy rozwinięte wątki nie tylko romantyczne. Problematyka jest dość podobna do pierwszej części, ale na niektóre zagadnienia został położony większy nacisk. Cała powieść to jednak coś więcej niż huśtawka emocji - to prawdziwy rollercoaster! Jest to opowieść o ludziach z niebanalnymi charakterami, pełna wzlotów i upadków. Tu nie można się nudzić! Kompletne przeciwieństwa, jakimi są Hardin i Tessa, przyciągają się wzajemnie tak, jak ich historia przyciąga czytelników. Czasem można mieć wrażenie, że niebo i ziemia zjednoczyły się, by ta dwójka nie mogła być razem. Ale przeznaczeniu chyba nie można przeszkodzić, prawda? Zwłaszcza takiemu, które otacza namiętność oraz nawiązania do literatury (np. do Dumy i Uprzedzenia). Cała powieść wprowadza nas (może nawet nieświadomie) w stan ekscytacji na temat tego, co pojawi się na kolejnych stronach. Jakie nowe intrygi szykują ludzie z otoczenia Tessy i Hardina? I czy bohaterowie nareszcie przestaną bać się prawdy?- to chyba najważniejsze dla mnie pytanie dotyczące kolejnych tomów After.
O wydaniu nie mogę powiedzieć za dużo. Zdarzyły się jakieś literówki, malutkie błędy, ale nieuważnemu czytelnikowi mogą one umknąć. Okładka pasuje do pierwszego tomu. Jest na niej jednak za dużo... różowego. Oprócz tego ma ona ten specyficzny styl, jak inne z tej serii - dużo dużych napisów i coś niewyraźnego w tle. Tłumaczenie bardzo mi odpowiadało, treść jest spójna. Książkę czyta się dość szybko i przyjemnie, jeśli sięgamy po nią z nadzieją na coś niezbyt ambitnego i pomocnego przy odprężeniu.
Ines de Castro

1 komentarz :

  1. Nie czytałam tej serii. Z tego co widzę, typowy romans. :D Ne przepadam za takimi książkami, jednak Twoja opinia jest motywująca, więc to kto wie :) Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.