czwartek, 21 lipca 2016

Recenzja #40 - ,,Zastępczy chłopak? Czemu nie?"

#40

Tytuł: ,,Chłopak na zastępstwo" - ,,The Fill-in Boyfriend"
Autor: Kasie West
Seria: -
Czytelnicze wyzwanie: -
Wydawnictwo: Feeria Young
Rok wydania: 2016

Opis z okładki
Przez całe liceum Gia była typem szkolnej gwiazdy, piękną, pewną siebie przewodniczącą samorządu, obracającą się w popularnych kręgach. A teraz miała jeszcze fajnego, starszego od siebie chłopaka, którego wszyscy znajomi mieli wreszcie poznać na balu maturalnym. Ale na parkingu, godzinę przed bale, Bradley zerwał z Gią.
JAK MÓGŁ POSTAWIĆ JĄ W TAKIEJ SYTUACJI?! CO ONA MA ZROBIĆ, ŻEBY WYJŚĆ Z TWARZĄ?
Gdy w jednym z samochodów Gia wypatruje nieznajomego, w jej głowie rodzi się przewrotny plan. Przecież nikt nie będzie wiedział, że to nie Bradley, a ona nie okaże się kłamczuchą, która ściemniała, że ma chłopaka. Nie wszystko w życiu daje się jednak precyzyjnie zaplanować. Pomysł jest szalony, a jego skutki mogą sięgać dalej, niż ktokolwiek by przypuszczał...

Rzadko znajdujemy głębię, szukając jej w sobie. Głębię znajduje się w tym, czego uczymy się od ludzi i tego, co dzieje się wokół nas. Bo wszystko, Gia, ma swoją opowieść. Poznając te opowieści, będziesz się napełniać nowymi doświadczeniami, które sprawią, że zrozumiesz więcej. Będziesz wzbogacać swoją duszę o nowe warstwy.Opis fabuły
Poznajcie Gię. Dziewczynę idealną. Ma idealną rodzinę, idealne, zakręcone przyjaciółki a teraz nawet idealnego chłopaka imieniem Bradley. Na balu maturalnym ma go przedstawić wszystkim swoim znajomym, którzy na pewno padną z wrażenia. Niestety, jej plany krzyżuje sam Bradley zrywając z nią na parkingu. Czy świat Gii właśnie legł w gruzach? Nie! Jest ona silną kobietą, więc prosi przypadkowego chłopaka, czekającego na kogoś w samochodzie, by udawał Bradley'a. Pomysł można zaliczyć do co najmniej dziwnych, ale jeszcze dziwniejsze jest to, że jegomość się na niego zgadza. Czy znajomi odkryją intrygę Gii? A może to ona nie wytrzyma napięcia związanego z kłamstwem i wyjawi im swój sekret?

Ocena
Książkę przeczytałam w ciągu paru godzin. Nie żartuję, naprawdę. Powieść jest napisana tak przyjemnym językiem, do tego brak przestojów w akcji... cały czas coś się dzieje! Książka porusza realia, z którymi być może mamy do czynienia na co dzień. Pokazuje, że typ szkolnej gwiazdy, to nie osoba wiecznie szczęśliwa i bez problemów, tylko człowiek noszący właśnie taką maskę. Postać Gii jest dobrze wykreowana pod względem charakteru, ale nie wiemy nic o jej wyglądzie. Cóż, może to właśnie jedna z głównych zalet Chłopaka na zastępstwo? Dzięki temu brakowi informacji na miejscu Gii możemy wyobrazić sobie każdego, nawet nas samych. Natomiast jako Haydena wyobrażałam sobie Andrew Garfielda w okularach - gdyby była ekranizacja, to do tej roli tylko Andrew Garfield! Bardzo przypadła mi do gustu postać Bec oraz Olivii, mamy Haydena i wspomnianej przed chwilą dziewczyny. Są one bardzo prawdziwe i realne. Czuję, że mogłabym się z nimi zaprzyjaźnić. Mimo braku większej głębi, jeśli chodzi o pomysł na fabułę (jednak jest on sam w sobie oryginalny), książka porusza bardzo ważne zagadnienia związane z miłością, przyjaźnią i innymi uczuciami. Pokazuje czytelnikowi ludzi, którzy nieustannie noszą maski, tylko po to, by zyskać aprobatę oraz dowartościowanie ze strony innych. Podoba mi się także ukazanie tego, jak szybko człowiek może dorosnąć i zacząć zdawać sobie sprawę z niedojrzałości swoich decyzji. Żałuję tylko, że autorka zakończyła to w taki sposób, jak to zrobiła. Szkoda, że nie ma dalszych wzmianek o losie głównych bohaterów. Może to jednak dobrze... obecnym zakończeniem, West postawiła optymistyczną kropkę nad i. Gdyby skończyła powieść inaczej, mogłaby zepsuć całe dobre wrażenie, jakie wywarła na mnie książka. 
Okładka jest ładna, minimalistyczna i bardzo wpisuje się w klimat powieści. Atutem jest też niepokazywanie twarzy osób na oprawie, dzięki czemu czytelnik sam wyobraża sobie postacie takie, jakie chciałby żeby były.
Chłopak na zastępstwo może wydawać się infantylną, romantyczną młodzieżówką, ale w rzeczywistości jest to piękna opowieść o dojrzewaniu i towarzyszących nam na co dzień uczuciach. A do lektury polecam piosenkę ,,Reality" Lost Frequencies.
Ocena książki: 11/10
Ines de Castro
Za tę powieść dziękuję księgarni internetowej Pan Tomasz!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.