sobota, 21 lipca 2018

Review #154/Recenzja #155 - Simon and the rest of us/Simon i reszta nas - Becky Albertali

He talked about the ocean between people. And how the whole point of everything is to find a shore worth swimming to.


#154

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda is a book by Becky Abertali which talks about a boy called Simon who is a gay. The only person who knows it is Blue - Simon's internet friend. They don't know their real identities, although they learn at the same school. They talk about everything, including their homosexualism, but they don't give each other details from their private life. With every message their e-mails are getting more intimate. One day Martin, Simon's classmate, sees the e-mails and blackmails the main character. Simon is forced to behave as a matchmaker for Martin and Abby so that the e-mails wouldn't be shown. But is it possible to make someone love another person? And what if Blue gets to know about Simon's imprudence?
I have already read this book 3 times and the most important thing I can say about it is that every time when I read it, I fall more and more in love with it. Simon shows us his story and every two chapters we have access to his and Blue's correspondence. This book isn't only about homosexuality and coming out. It shows us cruel reality, not only in American high schools. It also proves that homosexual people have right to be happy and we can't forbid it only because of their sexuality. I really enjoyed the relationship between Simon and Blue – they are trustful but mysterious at the same time. Talking with Blue makes Simon realize a lot of important things in life and draws his attention to how little we know about people who surround us in our everyday life.


Characters are the most important part of this book. Simon is the cutest person in the world and he can't be described in just one word or sentence. His personality is really complicated and it keeps changing so much that I think I haven't known him inside out yet. However, he is an amazing friend, who sometimes makes mistakes, but he can still apologize and admit his fault. Simon is definitely one of my favourite fictional characters, maybe because he reminds me of my best friend (Alexis, if you're reading it, I love you!). Other characters in the book are presented to us by Simon, so we aren't able to judge them by ourselves. We can actually notice that they are created in the same complicated and changeable way that Simon is.
Simon vs. the Homo Sapiens Agenda is one of my favourite books of all time. It's romantic, ironic and it breaks our hearts, but it's just magical and beautiful. Characters' emotionality is so deep and real that hits out own feelings. After reading this book I can't imagine my life without knowing Simon and Blue. I hope that you will also read it and make friends with all of crazy personalities we meet here.
Ludzie rzeczywiście są jak domy o wielkich pokojach i mikroskopijnych oknach. Może to i dobrze, bo dzięki temu nie przestajemy siebie zaskakiwać.
#155

Simon oraz inni homo sapiens to książka Becky Albertali, opowiadająca o chłopaku imieniem Simon, który jest gejem. Jedyną osobą, która o tym wie jest Blue - internetowy przyjaciel Simona. Nie znają oni swoich prawdziwych tożsamości, mimo że chodzą do tej samej szkoły. Rozmawiają o wszystkim, włącznie ze swoim homoseksualizmem, ale unikają podawania szczegółów ze swojego prywatnego życia. Z każdą wiadomością ich maile robią się coraz bardziej intymne. Pewnego dnia Martin, kolega z klasy Simona znajduje tę konwersację i zaczyna szantażować głównego bohatera. Simon jest zmuszony wcielić się w rolę swatki Martina i Abby, by maile nie zostały ujawnione. Ale czy jest możliwe sprawić, by ktoś kogoś pokochał? A co jeśli Blue dowie się o nieuwadze Simona?
Czytałam tę książkę już 3 razy i najważniejsze, co mogę o niej powiedzieć to to, że za każdym razem zakochuję się w niej jeszcze bardziej. Simon pokazuje nam swoją historię, a co drugi rozdział otrzymujemy dostęp do jego korespondencji z Blue. Ta książka nie jest tylko o homoseksualiźmie i wychodzeniu z szafy. Jest to opowieść o brutalnej rzeczywistości, nie tylko w amerykańskich liceach. Udowadnia, że osoby homoseksualne mają prawo do szczęścia, a my nie możemy im tego zabronić tylko ze względu na odmienną orientację. Bardzo spodobała mi się relacja między Blue a Simonem - są oni ufni, ale tajemniczy zarazem. Rozmowy z Blue uświadamiają Simonowi wiele ważnych w życiu rzeczy i zwracają jego uwagę na to, jak mało wiemy o ludziach, którzy otaczają nas w codziennym życiu.


Bohaterowie tworzą najważniejszą część tej powieści. Simon jest najbardziej uroczą osobą na świecie i nie istnieje jedno słowo lub zdanie, którym dałoby się go opisać. Jego osobowość jest bardzo skomplikowana i ciągle się zmienia, przez co myślę, że jeszcze nie poznałam go na wylot. Jednakże, jest on wspaniałym przyjacielem, który popełnia błędy, ale potrafi przeprosić i przyznać się do winy. Simon jest jednym z moich ulubionych bohaterów literackich, może dlatego, że przypomina mi mojego najlepszego przyjaciela (Alexis, jeśli to czytasz, kocham cię!). Inne postacie są prezentowane nam przez Simona, przez co nie mamy możliwości ocenić ich samodzielnie. Właściwie, możemy dostrzec, że są one skonstruowane w ten sam skomplikowany i zmienny sposób co Simon.
Simon oraz inni homo sapiens jest jedną z moich ulubionych książek wszech czasów. Jest romantyczna, ironiczna i łamie nasze serca, ale to sprawia, że jest po prostu piękna i magiczna. Emocjonalność bohaterów jest tak głęboka i realistyczna, że uderza w nasze uczucia. Po przeczytaniu tej książki nie umiem wyobrazić sobie swojego życia bez poznania Simona i Blue. Mam nadzieję, że wy także ją przeczytacie i zaprzyjaźnicie się z tymi wszystkimi szalonymi osobowościami, które możecie tutaj spotkać.
Ines de Castro

PS Po przeczytaniu tej książki w oryginale i po polsku dotarło do mnie, jak trudne jest tłumaczenie powieści. W wersji oryginalnej pojawia się mnóstwo gier słów, skojarzeń i aluzji, które jest bardzo trudno opisać po polsku. Należy do nich między innymi tytuł, będący nawiązaniem do nazwy ruchu, o którym rozmawiali Simon i Blue. Nie da się go jednak dosłownie przetłumaczyć i dlatego my mamy Simona tak, jak mamy (a nie pytajcie mnie, co z tytułem zrobili twórcy filmu. Bo nie wiem).
Wydawnictwo zorganizowało na Instagramie akcję Wszyscy jesteśmy inni. Pomogli w tym Michał Piróg oraz Romek Gelard. Chodzi tu o wspieranie osób wykluczonych w jakiś sposób oraz opowiedzenie swojej historii. Dlaczego TY czujesz się inny, gorszy? Więcej informacji znajdziecie pod #twojahistoria, #mojahistoria oraz #wszyscyjestesmyinni.

2 komentarze :

  1. Pierwszy raz spotykam się z tą książką. Przyznaję, zaciekawiłaś mnie nią. Myślę, że warto mieć na uwadze ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zazdroszczę umiejętności, które pozwalają przeczytać książkę w obcym języku i wyłapać gry językowe!

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.